Damak-Dudak Yarıkları

Kraniyofasiyal anomaliler, Damak-Dudak Yarıkları ve Rezonans Problemleri

Yumuşak damak-geniz kapanma kusurları, yapısal bozukluklar (ör: damak yarığı, yumuşak damak kısalığı, boyun omurga anomalileri), nörolojik/fizyolojik bozukluklar (ör: dizartri, apraksi) ve atipik artikülasyon pozisyonları ya da hatalarından kaynaklanabilir. Damak yarıkları tek taraflı, iki taraflı şekillerde olabileceği gibi gizli yarıklar şeklinde olup, gözle görülemeyip, fonksiyonu bozacak şekilde de olabilirler.

Damak-dudak yarığı hikayesi olan kişilerde şu alanlarda problemler görülebilir:

Değerlendirme

Değerlendirmede iki soru cevaplanmalıdır: 1. Çocuk şu anda nasıl konuşuyor? 2. Çocuk anatomi ve fizyolojinin izin verdiği kadarıyla nasıl konuşabilir? Eğer anatomi seslerin doğru telaffuzuna olanak verecek seviyede değilse cerrahi destek ve tamir açısından değerlendirilmelidir. Ancak anatomi izin verdiği taktirde belli telaffuzları ve kas hareketlerini çalışıp geliştirmek mümkün olacaktır. Bunları cevaplamak için, dil-konuşma patoloğu tarafından konuşma değerlendirmesi yapılmalı ayrıca kulak-burun-boğaz hekimi ile dil-konuşma patoloğu bir arada fleksible endoskopi muayene ile konuşma sırasında damak hareketlerini değerlendirmelidir.

American Speech-language-hearing AssociationDil ve Konuşma Terapileri DerneğiTürk kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahisi derneğiSes konuşma ve yutma bozuklukları derneği